Takšne in drugačne degenerativne spremembe v našem telesu lahko povzročijo mnoge težave in bolečine. Ena od njih je tudi artroza kolena, ki jo dobro poznamo tudi pod imenom artritis. Zanjo je značilna obraba sklepnega hrustanca v kolenu, zaradi česar čutimo bolečine, oteklino in je omejena sposobnost gibanja.
Hrustanec ima v našem telesu zelo pomembno vlogo. Pomeni naravno oblazinjenje med sklepi in na ta način preprečuje neprijetno drgnjenje med kostmi. S starostjo pa se sklepni hrustanec vedno bolj obrablja, zato za artrozo kolena najpogosteje trpijo ljudje, stari nad 45 let, čeprav lahko prizadene tudi mlajše.
Na artrozo kolena vpliva mnogo dejavnikov
Obraba sklepnega hrustanca v kolenu je ena od najpogostejših oblik artritisa. Kot smo že omenili, je najbolj pogost vzrok starost, znano pa je, da je večja pojavnost pri ženskah. Prav tako pa velja, da je artroza kolena prisotna tudi pri mlajših ljudeh na kar vpliva mnogo dejavnikov.
Eden od njih je zagotovo prekomerna telesna teža, zaradi katere občutimo večji pritisk na sklepe, še posebej na kolena. Na večjo obrabo hrustanca pa lahko vpliva tudi dednost, ki je bolj posledica podedovanih nepravilnosti v sklepu. Neprijetna artroza kolena pa lahko prizadene tudi določene športnike, lahko pa s krepitvijo mišic zmanjšamo možnost nastanka.
Zdravljenje artroze kolena je dolgotrajna
Ob dolgotrajnih bolečinah v kolenu ali pojavu otekline je najbolje obiskati svojega zdravnika. Ta vas bo napotil k specialistu, ki bo z dodatnimi preiskavami skušal ugotoviti, ali gre za artrozo kolena. Če bo artroza kolena diagnosticirana boste začeli s procesom zdravljenja. To je lahko dolgotrajno in odvisno od vsakega posameznika.
Prvi korak k izboljšanju artroze kolena je ta, da skušate okrepiti mišice v kolenu. V primeru večjih bolečin lahko zaužijete protibolečinske tablete, a se je potrebno zavedati, da s tem zgolj lajšate bolečino, ne odpravite pa vzroka bolezni. Če vso ukrepi za zdravljenje artroze kolena ne delujejo, je priporočljiva tudi operacija.